Kalimantanas (3): grakštusis gibonas   3 comments

Antra diena klotoke prasidėjo anksti. Kėlėmės su saule ir pupsėjom palengva tolyn upe.

_IGP6333

Pirmas lig tol dar nematytas gyvūnas buvo krokodilas, kurių čia neva knibždėte knibžda, bet šiuo metu lietingesnio sezono pabaiga, todėl upė labai patvinus ir jie laiką leidžia toliau nuo pagrindinės vagos. Todėl pavyko pamatyti tik du, o nufotografuoti tik vieną, o ir tas greitai paniro po vandeniu. Beje, prieš kelis metus vienas turistas pavaišino save krokodilams, nes ėjo į upę maudytis, tad geriausia jais grožėtis iš tolo.

_IGP6312

Upe pasroviui keliauja žolės, kurių pavadinimo nepavyksta rasti. Jos telkiasi kuokštais, o paskui atitrūksta, paplaukia, vėl kažkur užstringa ir taip beveik pasiekia vandenyną.

_IGP6335

_IGP6336

Galiausiai priplaukėm dar vieną upių sankryžą ir pasukom į dešinę. Čia labai aiškiai matosi skirtingos vandens spalvos.

_IGP6337

_IGP6338

Didžiosios upės aukštupyje veikia aukso kasykla, kuri naudoja upės vandenį gruntui skalauti. Jis molingas, todėl nenusėsdamas plaukia dešimtis kilometrų. Neaišku, kaip tai paveikia visą ekosistemą. Jeigu ten tik molis, gal ir nieko ypatingo, bet jeigu kasykla išleidžia ir kokių nors chemikalų, tada nelabai kas.

Šoninės upės, tuo tarpu, originaliosios spalvos – vanduo atrodo beveik juodas, nes pakrantės augmenija išleidžia daug taninų ir šiek tiek nudažo bei parūgština. Tačiau spalva nėra stipri ir plaukiant matosi dugnas metras ar pora į gylį, jeigu ten yra kažkas ryškesnio.

Pati upė siauresnė, klotokas kartais šakas turėdavo braukti.

_IGP6341

Plaukiojanti sala, pro kurią teko brautis ir iš lėto nustumti.

_IGP6352

Vidurdienį pasiekėm dienos tikslą – Camp Leakey stovyklą, kurią 1971 m. įkūrė Birutė Galdikas, vis dar netoliese gyvenanti ir prižiūrinti orangutangų tyrimus ir gelbėjimą. Nuo prieplaukos prišvartavus klotoką dar reikia paeiti liepteliais galiuką iki sausumos, kol pasieki stovyklos pastatus.

_IGP6361

Ten su turistais niekas neužsiima, gali tiesiog pavaikštinėti ir užeiti į kiek apleistą informacinį centrą, kur iškabinėtos nuotraukos ir plakatai papasakoja apie istoriją ir vykdomą veiklą. Nors centras ne pačios geriausios būklės, nėra nei aukų dėžutės, nei kokių užbrangintų atminimui niekučių, kuriuos įsigijęs galėtum paremti vykdomą veiklą. Apskritai, visa tai pristatoma kaip tyrimų centras, kurio veiklą savo atvykimu sutrikdai, o ne vieta susipažinti su gamta ir paremti jos išsaugojimą.

_IGP6478

Orangutangų geneologija.

_IGP6477

 

Pirmosios sutiktos beždžionės buvo čia pat lakstančios makakos.

_IGP6407

Paėjus gilyn į mišką yra dar viena maitinimo platforma, bet dar turėjom nemažai laiko, todėl įlindom į tankmę paieškoti įdomesnių augalų ir paukščių. Radom tiek vienų, tiek kitų, bet paukščiai nesileido fotografuojami (puošniausias buvo labai panašus į šį).

_IGP6422

_IGP6436

_IGP6440

_IGP6699

_IGP6705

Telkšantis „juodasis“ vanduo.

_IGP6453

Sugrįžę patraukėm link platformos. Ji kaip ir ankstesnės, darbuotojas atnešė maišą bananų, bet jie matomai nebuvo tiek viliojantys, kaip vaisiai miške, nes nepasirodė anei vienas orangutangas. Užtat atėjo būrelis šernų pasivaišinti vakarykščiais likučiais.

_IGP6634

_IGP6659

Bet didžiausias netikėtumas, kad per šakas atliuoksėjo gibonas. Jie šiaip jau labai baikštūs ir laikosi atokiai nuo žmonių, bet šis buvo išgelbėtas, žmonių paaugintas ir atvežtas čia sulaukėti, tačiau dar kartais ateina užkąsti bananų. Labai elegantiškas žvėriukas. Jeigu kokia makaka griebia, plėšia, bėga ką nučiupus, o orangutangai irgi sudarę įspūdi, kad daug ką daro kaip papuola, tai gibonas elgėsi labai santūriai ir mandagiai. Ant platformos papylus bananų, pasiėmė kelis ir įlipęs į medį valgė. Benešant vienas pakeliui iškrito, bet jo nepaliko numesto – vietoje to, kad užšoktų ant platformos pasiimti naują, nulipo ant žemės, surado pamestą ir tvarkingai suvalgė :-) Prieš tai gidas pasiūlė, kad bandytume duoti banano gabaliuką jam iš rankos, nes tupėjo netoliese medyje ir laukė, kol ką atneš ant platformos. Tai paėmė taip pat labai mandagiai ir gracingai.

_IGP6551

_IGP6540

_IGP6560

_IGP6579

_IGP6610

Kiek nusivylę, kad neatėjo orangutangai, patraukėm atgal link klotoko. Išėjom anksčiau nei kiti, nes gidui iš patirties atrodė, kad niekas tądien ir nepasirodys. Kai jau pasiekėm lieptelius vedančius į prieplauką, prie jų lyg tyčia lūkuriavo… trys orangutangai: mama su paaugusiu vaiku ir jos draugas.

_IGP6731

_IGP6736

Kartu su gidu Jenie.

_IGP6789

Mes einam link klotoko, jie irgi. Jenie sako, duokite po banano gabaliuką, susidraugausite. Ir iš tikro, mažasis paima bananą, o tada pats capt už rankos ir vedasi liepteliu. Neįprastas jausmas. Iš lėto, su papozavimais, palaipiojimais į medžius ir pasivoliojimais ant lieptelio pasiekėm upės krantą (visa tai darė jie, ne mes).

_IGP6801

_IGP6815

_IGP6824

_IGP6841

_IGP6881

_IGP6938

_IGP6978

_IGP6984

_IGP7002

_IGP7045

Taip vieniems kitais besidžiaugiant atėjo vakaras, pradėjo temti. Orangutangai nužingsniavo tilteliu atgal į mišką, ieškoti nakvynei tinkamo medžio, o mes su klotoku puškėdami paplaukėm galiuką žemyn upe ir prisišvartavę prie kranto pasitikom naktį.

Posted 2014/04/03 by linasd in Indonezija

Tagged with ,

3 responses to “Kalimantanas (3): grakštusis gibonas

Subscribe to comments with RSS.

  1. smagi patirtis!

  2. vau, pavydėtina, jėga!

  3. Sportiška ir linksma Orangutangų šeimyna :}

    Jevgenijus S.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: