Apie narkotikus   Leave a comment

Šių dienų ne tik mano universiteto, bet ir visos Japonijos naujiena – sulaikyti du ICU studentai, turėję 10 gramų kanapių. Pranešė keli laikraščiai, parodė televizija, internete nemažai pranešimų. Žodžiu, skandalas. Tiek universiteto taisyklės, tiek Japonijos įstatymai šiuo atžvilgiu griežti – prasižengusiems teks atsisveikinti su studijomis ir laukti teismo. Jeigu pasiseks, gaus pusę metų kalėjimo. Jeigu ne, gali grėsti iki penkerių. Tie, kurie kanapes augina, jomis prekiauja arba bando į Japoniją įvežti, gali gauti ir iki septynerių metų. O turint reikalų su amfetaminu, heroinu ar kitokiais narkotikais, kalėjime tektų prasėdėti ir dešimtį arba penkiolika metų.

“Negalima. Visiškai. Kanapė (marihuana)“

taima3

Japonija turi du narkotikus, kurie prieinami laisvai ir toleruojami: tabaką ir alkoholį. Atvykus iš Europos, ištinka net šioks toks kultūrinis šokas, kai restorane arba viešbučio laukiamajame kas nors šalia užsirūko. Vos viena kita vieta uždraudus rūkyti viduje arba draudžia tik tam tikromis valandomis. Taip pat draudžiama rūkyti gatvėje tam tikrose miestų dalyse, jeigu taip nusprendžia savivaldybė.

Visa tabako pramonė Japonijoje priklauso valstybei, turi sąsajų su politikais, todėl ilgokai buvo priešintasi bet kokioms permainoms. Tabako reklama uždrausta 2004 metais, cigarečių pakelių ženklinimas perspėjimais pradėtas 2005 metais. Po truputį mažėja ir rūkančių skaičius – anksčiau buvo trečdalis visų suaugusiųjų, dabar jau apie ketvirtadalis.

Kad jau reklama neleidžiama, JT (Japonijos Tabakas) apie save primena kitokiais būdais. Kad ir šis pranešimas, kad rūkantieji ir nerūkantieji gali sugyventi taikiai:

Laisvas požiūris ir į alkoholį. Geria daug kas ir daug. Tarp darbuotojų populiarūs nomikai – ėjimai po darbo į barą „atsipalaiduoti“. Studentai eina į nomihodai, kur už fiksuotą kaina per tam tikrą laiką gali gerti kiek nori. Į prisigėrusius žiūrima atlaidžiai, net policija nebaus, jeigu kažką padarysi, nes juk ne žmogus kaltas, o girtumas.

Reklama nedraudžiama. Dienos metu važiuodamas metro gali traukinio ekranuose pamatyti, stotyse kabo plakatai, ir pan. Vienas pavyzdys (sako: „kambarys, laisvas laikas, smirnoff, privačiai suaugusiems“):

Tad už rūkymą ir gėrima baudų nesulauksite ir į teismus neisite. Tačiau kitokie narkotikai gali gerokai sugadinti gyvenimą. Gal dėl to, o gal dėl Japonijos, kaip salos, uždarumo, jie čia mažai paplitę. Įvairios apklausos rodo, kad, tarkime, parūkyti kanapių yra bandę 1-2% gyventojų, kas yra dešimt-dvidešimt kartų mažiau, nei daugumoje Europos šalių ar JAV. Tuo pačiu spauda plačiai nušviečia įvairius atvejus, kai kažkas su narkotikais įkliūna. Pavyzdžiui, dėl  to, kad turėjo kelis gramus kanapių, savo karjerą turėjo užbaigti vienas garsus sumo imtynininkas. Už kanapes 10 dienų Japonijos kalėjime savo laiku pasėdėjo bitlas Polas Makartnis. Kas kelis metus nuskamba spaudoje, kad dėl marihuanos iš universiteto išmetamas vienas ar du studentai. Užsieniečiai be kalėjimo paprastai deportuojami į savo šalį ir netenka galimybės dar kartą atvykti į Japoniją.

Tačiau noras apsinešti vis tik išlieka ir išradingumui, kaip tai padaryti, ribų nėra. Jau nekalbant apie klijų uostymą ir panašius dalykus, legaliai Japonijoje galima įsigyti įvairiausių egzotinių augalų mišinių, kurie turi narkotinį poveikį. Ne visada rezultatas malonus, kasmet dėl šalutinio poveikio ar perdozavimo miršta 10-20 žmonių. Kai tai nutinka, bendrabučiuose ir universiteto pastatuose kuriam laikui iškabina plakatus, perspėjančius neprasidėti su neaiškiomis žolelėmis. Įtariu, kad po studentų sulaikymo, sulauksime ir plakatų apie kanapes.

poster_15

Įvairūs sunkesni narkotikai Japonijoje reti, dėl to brangūs, o tai savo ruožtu vilioja norinčius greitai užsidirbti. Į prekyba narkotikais yra įsitraukusios kai kurios jakuzos gaujos. Vienos turi vidines taisykles, kad su tuo reikalų neturės; kitos – specializuojasi narkotikų importe. Į Japoniją amfetaminas, kokainas, heroinas patenka daugiausiai iš kaimyninių Azijos šalių, bet dalis ir iš Europos, Artimųjų Rytų, Afrikos. Kurjerių darbą atlieka ir kai kurie lietuviai – Japonijos pasienio kontrolės duomenimis, kasmet sulaikomas vienas ar du asmenys. Apie tokių žmonių likimus, tik ne Japonijos atvejus, neseniai rašė delfi.lt.

Jeigu domina šia tema pasiskaitinėti plačiau, rekomenduoju:

Posted 2013/06/06 by linasd in Japonija

Tagged with ,

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: