Brunėjus   Leave a comment

Atstumas tarp Miri ir Brunėjaus sostinės Bandar Seri Begavano neilgas, todėl autobuse praleidžiam gal tik 3 valandas. Nepaisant to spėjam beveik visą Brunėjų ir pervažiuoti, nes jo dydis apie 12 kartų mažesnis nei Lietuvos. Stabtelim tik pasienio poste, kurį randam visai tuščią, net darbuotojai kažkur dinge. Atsiranda tik po kokių 15 minučių ir neskubėdami mus suštampuoja.

_IGP9246

Pagal visas statistikas, Brūnėjus yra viena iš turtingiausių valstybių pasaulyje. Pinigų šaltinis vienas – pakrantėse esantys naftos telkiniai. Kitų pramonės šakų šalyje beveik nėra, kone viskas importuojama. Pajamas iš naftos susirenka valstybė, vieną dalį padeda į fondą ateičiai, antrą dalį sau į kišenę pasiima jo didenybė sultonas, o trečią išdalina gyventojams. Demokratijos šalyje nėra, skaidrumo irgi trūksta, todėl nelabai aišku, kokio dydžio kiekviena ta dalis. Kartais išlenda tik skandalai apie tai, kaip pats sultonas arba jo giminaičiai iššvaisto milijonus visokiems blizgučiams. Nepaisant to, būti Brūnėjaus piliečiu tikriausiai norėtų ne vienas, nes šalyje visiems nemokamas švietimas, sveikatos apsauga, nėra mokesčių, subsidijuojami pagrindiniai produktai (benzinas kainuoja apie litą), gera socialinė apsauga. Pakalbėję su vietiniu brunėjiečiu išgirdome, kad kiekvienas gyventojas taip pat kas mėnesį iš valstybės gauna kelių šimtų litų išmoką, o kadangi sultonas stengiasi propaguoti islamą, studijuojantys Koraną ir išsilaikę specialų egzaminą, gali gauti ir dar daugiau. Tiesa, apie šitas išmokas internete nieko nepavyko daugiau rasti, todėl neaišku, ar čia tikrai tiesa.

Nepaisant Brunėjaus turtingumo, ypatingos prabangos jame nėra. Puošnumu išsiskiria tik religiniai ir valstybiniai pastatai. Kainos taip pat stebinančiai nedidelės.

_IGP9253

_IGP9475

_IGP9479

_IGP9250

_IGP9258

_IGP9264

_IGP9268

Kaip atrodo sultonas, sužinoti nesunku. Jo atvaizdų yra tiek lauke ant pastatų, tiek ant visų pinigų, o parduotuvėse kabo portretai. Valdo jis jau beveik 50 metų, tęsdamas kelių šimtų metų senumo giminės dinastiją.

_IGP9266

_IGP9294

_IGP9296

Į sultoną prašome kreiptis jo pilnu vardu: Sultan Haji Hassanal Bolkiah Mu’izzaddin Waddaulah ibni Al-Marhum Sultan Haji Omar Ali Saifuddien Sa’adul Khairi Waddien :-)

Kadangi Brunėjus gan griežta islamiška valstybė, joje draudžiama prekiauti alkoholiu, tabaku, nėra lošimų, naktinių barų, karaokių, ribojama kino teatrų veikla, kirpyklose būsite aptarnautas tik tos pačios lyties kirpėjo, o ant kavinės durų rasite tokius užrašus:

_IGP9415

Gal dėl to, o gal ir ko kito, Brūnėjaus sostinė yra itin ramus miestas. Tačiau tai nereiškia, kad nuobodus. Mums vienos dienos jame buvo gerokai per mažai. Teapvaikščiojom centrinę dalį.

_IGP9290

_IGP9269

_IGP9270

_IGP9273

Žmonių sostinės gatvėse nedaug, tarsi tuštokoka. Mašinų irgi viena kita, vairuotojai mandagūs – sustoja prie perėjos. Gyvenimas, atrodo, teka ramiai.

_IGP9303

_IGP9335

Buvom apsistoję hostelyje netoli upės ir prie jos esančio turgaus.

_IGP9267

_IGP9429

_IGP9435

Upe vis praplaukia vienas kitas valtininkas, siūlantis pavežioti po netoliese esantį medinių namų ant polių rajoną.

_IGP9299

Mes tokios paslaugos atsisakėm. Iš pradžių į namus iš tolo pažiūrėjom, o paskui radom kaip pėsčiom patiems arčiau prieiti.

_IGP9310

_IGP9315

_IGP9317

Tokių namų tūkstančiai, ištisas miestas ant vandens. Tarpusavyje pastatai sujungti taip pat ant polių suręstais mediniais liepteliais. Kuo ten patogiau gyventi nei sausumoje, nežinau, bet anot istorikų, tokia tradicija tęsiasi jau kelis šimtus metų.

_IGP9340

_IGP9351

_IGP9352

_IGP9354

_IGP9363

_IGP9367

_IGP9371

Vienas lieptelio galas išlenda priešais pat pagrindinę mečetę. Į ją nepavyko užeiti, kaip tik buvo vakarinės maldos metas.

_IGP9375

_IGP9400

_IGP9405

Daugiau Bandar Seri Begavano ir nepavyko pamatyti. Pasilikome kitam kartui :-)

Truputį apie maistą. Kad jau islamiška valstybė, turi būti ir mūsų mėgiamų falafelių. Tikrai taip, nesunkiai juos aptikome iš išorės prabangokai atrodančiame prekybos centre, kurio vidus visai paprastas.

_IGP9272

_IGP9285

Vakarienę suradom pakistanietiško maisto restoranėlyje, kuris turėjo skanių, bet aštrių daržovių troškinių.

_IGP9418

Kitas rytas prasidėjo anksti, įsėdus į autobusą, vežantį atgal į Malaiziją, jos rytuose esančią Sabaho valstiją. Šis maršrutas pasižymi tuo, kad vos per kelias valandas galima susirinkti net aštuonis štampus į pasą. Taip todėl, kad tenka išvažiuoti iš Brunėjaus į Saravaką, tada iš Saravako atgal į Brunėjų, tada vėl atgal Saravaką, o galiausiai kirsti ir Saravako-Sabaho tarpvalstijinę sieną. Visur postai, kur reikia išlipti ir pereiti pasų patikrinimą.

_IGP9489

_IGP9510

Vienoje pusėje Brunėjus, kitoje – Malaizija.

_IGP9493

Prisižiūrėje pro langus plaukiančių aliejinių palmių plantacijų, po kelių valandų galiausiai atsiduriame Sabaho valstijos sostinėje Kota Kinabalu. Apie ją – kitą kartą.

Posted 2013/04/03 by linasd in Kita

Tagged with

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: