Mokesčiai   Leave a comment

Šiandien smagiai praleidau laiką vietiniame mokesčių inspekcijos skyriuje. Nuo vasario iki kovo vidurio visoje Japonijoje vyksta pajamų deklaravimo vajus, o aš, kad jau gaunu šiokį tokį atlyginimą iš universiteto ir pašalinio vertimų darbelio, taip pat turėjau jame sudalyvauti. Suradus mokesčių skyriaus pastatą paaiškėjo, kad jie, norėdami išvengti eilių, kieme pasistatė atskirą laikiną pastatėlį-būdelę, kuriame ir verda visas veiksmas. Pro vieną galą įeini, atlieki 4 žingsnių programą ir po kokio pusvalandžio jau išeini apsiforminęs :-)

Prie įėjimo šiokia tokia eilė, bet greitai tirpstanti. Belaukiant esi paraginamas deklaraciją užpildyti internetu, nes taip „patogiau“. Aš nuėjęs į nurodytą puslapį nesiryžau pats visko rašyti, ypač kai apskritai nelabai įsivaizdavau, kaip deklaracijos Japonijoje pildomos.

_IGP7554

Pagrindinėje salėje daug padėjėjų, kurie viską paaiškina ir sureguliuoja:

_IGP7555

Pagrindinis deklaravimo tikslas – perskaičiuoti sumokėtus mokesčius ir patikrinti, ar valstybė tau ne skolinga. Taip nutinka dėl čia esančių progresinių  mokesčių, kurių dydis priklauso nuo metinių pajamų, bet juos bando apskaičiuoti ir kiekvieno mėnesio atlyginimui (daugina iš dvylikos ir žiūri, kokio dydžio būtų tavo tariamos metinės pajamos). Jeigu turi darbą su stabiliu atlyginimu, mokesčių tikriausiai sumokėsi tiek, kiek reikia, bet jeigu atlyginimas kinta arba dirbi du darbus, gali būti, kad sumokėsi per daug. Tarkime, vieną mėnesį uždirbai daug ir pritaikė didesnius mokesčius, bet bendros metinės pajamos buvo mažos, todėl mokesčiai turi būti mažesni. Deklaravimo metu visa tai išsprendžiama – suneši atlyginimų lapelius, juos suvedi į sistemą, ten padaro reikiamus skaičiavimus ir gauni džiugų rezultatą, kad į sąskaitą sugrįš didesnė arba mažesnė ienų suma :-)

Pajamų mokesčio Japonijoje gali sumokėti nuo 0% (jeigu per metus uždirbti mažiau negu neapmokestinamas minimumas, siekiantis apie 10 000 lt) iki 40% (jeigu uždirbi daugiau nei 18 mln. ienų arba apie pusę mln. litų). Vidutinės pajamos apmokestinamos apie 10-20%, t.y. panašiai kaip Lietuvoje. Kiek ir ko sumoka darbdaviai, neteko domėtis, bet Japonija karts nuo karto paminima kaip ne itin didelius mokesčius turinti šalis.

Kad jau susigrąžinau šiek tiek pinigų, atšvenčiau užeidamas į dar lig šiol neaplankytą veganiško maisto restoranėlį „Base Cafe“. Maistas nėra kažkuo įmantrus, bet pavalgiau skaniai. Jeigu kažkuris patiekalas labai sužavi, jo receptą galima susirasti čia pat parduodamoje pačio restorano išleistoje knygoje.

_IGP7581

Pagrindinis patiekalas gavosi nefotogeniškas, todėl palieku su tofu „varškės“ pyragu :-)

_IGP7577

Posted 2013/02/28 by linasd in Japonija

Tagged with ,

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: