Angliškai japoniški žodžiai   Leave a comment

Kęstas savo bloge vakar parašė apie tai, kaip Taivane į kinų kalbą išverčiami užsienietiškų filmų pavadinimai. Pasirodo, yra tam tikri nusustovėję hieroglifai, priskiriami populiariausiems aktoriams, kuriuos būtinai įterps į kiekvieno filmo, kuriame tas aktorius pasirodo, pavadinimą. Tarkime, su Arnold Schwarzenegger susieta 魔鬼 (demonas), todėl visi filmai turės 魔鬼 plius vienaip ar kitaip iš anglų kalbos išverstą pavadinimą. Tuo tarpu Leonardo Dicaprio ir Matt Damon turės 神鬼 (dievai ir dvasios), o Jim Carrey – 王牌 (karaliaus korta). Sąsajos tikriausiai atsiranda pagal pirmą populiaresnį aktoriaus filmą. Galima įtarti, kad Švarcnegeris įgavo demono vardą iš Terminatoriaus, o Džimas Keris susietas su kortomis iš „tūzo“ užuominos savo herojaus Ace Ventura varde.

Japonijoje tokių vertimų nepamatysi. Kai kurie klasikiniai kūriniai kartais išverčiami nenutolstant nuo prasmės ir užrašomi su hieroglifais, o visais likusiais atvejais daroma paprastai – paimamas užsieninis pavadinimas ir jo tarimas užrašomas su japoniška abėcėle. Kitaip tariant, padaromas ne vertimas, o transkripcija. Rezultatas neretai gaunasi gana linksmas, nes ne visi garsai gali būti tiksliai užrašomi japoniškai. Pavyzdžiui:

  • Titanikas – Taitaniku
  • Žiedų valdovas – Rodo ofu za ringu
  • Tamsos riterio sugrįžimas – Daku Naito Raidžingu
  • Karibų piratai – Pairetsu ofu karibian
  • Nepriklausomybės diena – Independensu Dei
  • Pagauk, jei gali – Kyači my ifu ju kyan

ir t.t.

ロード1

Toks užrašymas „kaip skamba“, naudojamas ir kitur, kur tik susiduriama su užsienietiškais žodžiais, įskaitant ir anglų kalbos vadovėlius. Tai žinant tampa nenuostabu, kai kas nors ištaria, tarkime, „as I told“ kaip „asu ai torudo“ :-) Patys japonai nevengia iš to pasijuokti:

Posted 2013/02/14 by linasd in Japonija

Tagged with

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: