Smogas   Leave a comment

Tikriausiai ir Lietuvoje parodo vaizdų iš tiršto smogo apimto Pekino. Kaip visada gerą reportažą apie tai padarė nuotraukų blogas „The Big Picture“. Galite užsukti pažiūrėti. Iš jo ir ši nuotrauka:

bp4

Nuo smogo kenčia ir kiti Kinijos miestai. Ir ne tik jie. Tankiai apgyvendinta ir fabrikais apstatyta rytinė pakrantė prigamina tiek taršos, kad jos užtenka ne tik pačiai Kinijai, bet ir pasidalinimui su aplinkiniais. Su vėju smogas sugeba nukeliauti net porą tūkstančių kilometrų į kaimynines šalis: Korėją, Taivaną, Japoniją. Pastarosios vakarinėje dalyje paskutinėmis dienomis užfiksuojamas beveik dvigubai didesnis kietųjų dalelių kiekis, nei leidžia reikalavimai. Kaltininkas – žiemos mėnesiais vyraujantis vakarų vėjas. Mainiči laikraštis savo straipsnyje tai žurnalistiškai pavadino „Kinijos smogo invazija į Japoniją“.

Tokia situacija nėra kažkas naujo ir kartojasi beveik kasmet. Kartais tarša atkeliauja didesnė, kartais mažesnė. Blogiausiais atvejais patys Japonijos miestai tampa apsiblausę. Su Kinija dėl to susitarti nelabai išeina, yra tik šioks toks technologinis bendradarbiavimas, kai Japonija pasidalina savo taršą mažinančiais išradimais. Ir Kinijai gerai, ir Japonijos kompanijos darbo turi. Bet atvejai pavieniai, modernizuota tik maža gamyklų ir elektrinių dalis.

Pati Japonija buvo panaši į Kiniją pirmaisiais trim pokariniais dešimtmečiais. Tuomet gamyba augo, nemaža dalis jos buvo nešvari (iš sunkiosios pramonės), gamyklos pastatytos arti miestų, o taršos mažinimu mažai kas rūpinosi. Niekas iš esmės nesikeitė iki tol, kol nepradėjo sirgti gyventojai: vieni apsinuodiję į vandenį išpiltais sunkiaisiais metalais, kiti tirštu miestų smogu. Sukilę protestai galiausiai buvo išgirsti valdžios, kuri įvedė tuo metu vienus griežčiausių taršos reikalavimų pasaulyje. Po truputį Japonija apsivalė ir dabar Tokijo viduryje oras palyginti geras, o žiūrint nuo aukštų pastatų kartais ir už 100 km esantį Fudži kalną galima pamatyti.

Kaip atrodė pokarinis japoniškas smogas, gerų archyvinių nuotraukų internete beveik neradau. Palieku tik su dviem. Viena iš maždaug 1960-1965 metų su Tokijumi: eav100020000001

Kita iš 1958 m. su Amagasakio miestu (netoli Osakos):

gendai26-05

Posted 2013/02/06 by linasd in Japonija

Tagged with

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: