Rinkimai   1 comment

Tik ką beveik visą Japoniją pakratė nemažas drebėjimas. Epicentras panašioje vietoje kaip ir pernykščio kovo 11 d., bet pats drebėjimas silpnesnis – 7,3 balų, o ir truko gal tik minutę. Šiaip ar taip, tai stipriausias, buvęs šiemet. Paveikslėlis iš Japonijos seismologų puslapio:

20121207172950391-071718

Per valstybinį radiją gerą pusvalandį vis kartojo toli gražu ne jaukiai skambantį pranešimą: Mijagi prefektūros gyventojai, yra cunamio pavojus, visi skubiai bėkite į aukštas vietas, nedelsdami bėkite, ieškokite saugios vietos, ir t.t. Nors cunamis buvo, bet palyginti visai nedidelis, apie metro aukščio ir tikriausiai žalos nepadarė.

Kitas įvykis, krečiantis Japoniją, yra artėjantys rinkimai. Jie įvyks gruodžio 16 d., daugiau nei puse metų anksčiau, nei turėtų. To priežastis ta, kad ministras pirmininkas Noda pasinaudojo jam suteikta galia ir parlamentą paleido. O kodėl paleido? Todėl, kad įtiktų opozicijai, kuri reikalavo ankstyvų rinkimų mainais už paramą įstatymui, didinančiam Japonijoje PVM nuo esamų 5% iki 10%. O kam opozicijai ankstyvi rinkimai? Tam, kad gauti daugiau vietų parlamente, nes dabartinė valdančioji Demokratų partija turi palyginti silpną gyventojų palaikymą, o opozicinės Liberaldemokratų partijos reitingai sustiprėję. Tokie štai politiniai žaidimai.

Rinkimų sistema Japonijoje labai panaši į Lietuvos: dalis parlamentarų išrenkama vienmandatėse apygardose, likusieji – pagal partijų sąrašus. Rinkimų kampanija vyksta aktyviai, ypač prie stočių, kur praeina didžiausi žmonių srautai. Politikai mėgsta sustoti netoliese su autobusiuku ir užsilipę ant jo stogo su megafonu žadėti šviesų rytojų. Čia šio ryto vaizdas:

_IGP5868

_IGP5869

Aplink dažniausiai laksto keli padėjėjai ir dalina praeiviams brošiūras. Kai kurie iš jų taip pat turi po megafoną ar kokį kitą prietaisą.

_IGP5882

Rinkimuose dalyvaujančių partijų iš viso yra dvylika. Pagrindinės, į kurias sutelktas didžiausias dėmesys, yra keturios. Du senbuviai: kone visą laiką šalį valdę Liberaldemokratai ir pirmą kartą pozicijoje esantys Demokratai. Bei du naujokai: charizmatiško Osakos mero suburta Japonijos atstatymo partija bei prieš pusantros savaitės (!) įkurta Ateities partija. Kaip matote, pavadinimai labai konkretūs :) Be jų yra smulkesnės Socialistų, Komunistų, Budistų ir kitokios partijos, tradiciškai surenkančios po kelis procentus balsų.

Nors japonai rinkimuose dalyvauja gana aktyviai (50-60%), tvirtas pažiūras turi retas. Dabartinės apklausos rodo, kad nežinančių, už ką balsuos, yra apie 40-45%, o pirmaujantys Liberaldemokratai turi tik apie 20% palaikymą.

Pagrindiniai šių rinkimų klausimai, apie kuriuos kalba visos partijos, yra trys: 1) atominė energetika; 2) mokesčių kėlimas (minėtasis PVM); 3) TPP (laisvos prekybos sutartis tarp Ramiojo vandenyno šalių). Dėl atominės energetikos, vieni siūlo kaip mat jos atsisakyti, kiti siūlo įvairius pereinamuosius laikotarpius. Mokesčių kėlimui yra ir pritariančių, ir ne. Japonija jau daug metų stipriai išlaidauja ir turi minusinį biudžetą, valstybė yra stipriai prasiskolinusi, todėl mokesčių didinimas būtų vienas iš būdų sudurti galą su galu. Iš kitos pusės yra manančių, kad reikia pirmiausia apkarpyti programas, kurios suvalgo daugiau pinigų. Galiausiai TPP yra stipriai kontraversiškas klausimas, nes prisijungimas prie šios sutarties reikštų rinkos liberalizavimą, kas padėtų kai kurioms Japonijos kompanijoms lengviau eksportuoti prekes, bet bijoma, kad konkurencijos neatlaikytų ir sužlugtų stipriai valstybės saugomas žemės ūkis.

Tokia labai trumpa rinkimų apžvalga. Klauskite komentaruose, jeigu kažkas smulkiau rūpi :) Pabaigai trys politinės reklamos.

Ateities partija sako „Taip“ atominės energetikos atsisakymui ir „Ne“ mokesčių kėlimui:

Japonijos atstatymo partija siūlo atgaivinti Japoniją:

Liberaldemokratai žada susigrąžinti ekonomiką, švietimą, ramybę ir pačią Japoniją:

Posted 2012/12/07 by linasd in Japonija

Tagged with ,

One response to “Rinkimai

Subscribe to comments with RSS.

  1. Aš balsuočiau už atstatymo partiją vien dėl tos nuostabios mikrofonų puokštės.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: