Ar nepamiršai kaukės?   1 comment

Žiūrėdami vaizdus iš Japonijos dažnai galite pamatyti, kad tai vienas, tai kitas žmogus yra su chirurgine kauke.

Dažniausiai jos įprastinės baltos, bet kartais vaikams nuperkamos spalvingesnės, su piešinukais.

Buvimas taip pasipuošus yra visiškai įprastas ir niekas į jį nekreipia dėmesio. Su kauke bus pardavėjas prekybos centre, policininkas, taksi vairuotojas, dėstytojas ar bet koks kitas žmogus. Net ir į banką galima užeiti su beveik visą veidą dengiančia kauke ir niekas nieko nesakys.

Kam tų kaukių reikia? Pagrindinės priežastys dvi:

  1. Sergant kaukė užsidedama norint neapkrėsti kitų žmonių. Jeigu žmogus čiaudi, sloguoja ar kitaip negaluoja, bet bus be kaukės, aplinkiniai gali net ir kreivai žiūrėti, kaip čia toks neatsakingas, kitais nesirūpina. Tuo labiau, kad nemažai japonų darboholikų net ir sugripavę važinėja į darbą ir virusus gali plačiai išnešioti. Nors galima abejoti, kiek kaukės padeda kitus apsaugoti nuo užkrėtimo, šiuolaikinis japoniškas etiketas reikalauja sunegalavus be kaukės iš namų neiti.
  2. Beveik kas penktas Japonijos gyventojas serga šienlige, todėl kaukė padeda pavasarį ir vasarą neprisikvėpuoti žiedadulkių. Ypatingai tai pablogėjo paskutiniais dešimtmečiais, nes subrendo po Antro pasaulinio karo susodintos japoninių kedrų plantacijos. Šie medžiai pasižymį tuo, kad išbarsto didžiulius kiekius žiedadulkių. Tai gerai matosi iš šio filmuko:

Žinoma, yra ir kitokių priežasčių: visur bakterijas įžvelgiantys dedasi kaukes, kad apsaugotų save, kiti gal šiaip nori pasislėpti, tretiems tiesiog gražu. Kaip bebūtų, kaukių gamyba ir prekyba yra tapusi dideliu verslu. Tarpusavyje konkuruoja gamintojai, o kiekviena save gerbianti parduotuvėlė turės bent po porą kaukių rūšių lentynose, nes tai viena iš pagrindinių prekių.

Kelios reklamos:

Kvepiančios kaukės:

Kaukių purškalas nuo šienligės:

Mūsų kaukės geresnės nei įprastinės:

O mūsų dar geresnės, net ir cunamį atlaikytų:

Jeigu kažką suintrigavo pasidomėti išsamiau, galite paskaityti žymiai detalesnį akademinį straipsnelį „Risk, Ritual and Health Responsibilisation: Japan’s ‘Safety Blanket’ of Surgical FaceMask Wearing“.

Posted 2012/11/25 by linasd in Japonija

One response to “Ar nepamiršai kaukės?

Subscribe to comments with RSS.

  1. Kaukes gerai, bet ziauriai nepatogu, dar jeigu rimciau sergi ir su sloga, tai isvis kancia. Viena karta rudens vidury panaudojau ir uzteko…

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: