Dar keli plakatai   Leave a comment

Pavažinėjus Tokijo metro, ilgainiui susidaro įspūdis, kad ten visai atskiras pasaulis, nei kitos viešojo gyvenimo sferos. Paprastai Japonijoje žmonės mandagūs, elgiasi atsargiai, tvarkingai, bet atsidūrus stotyje, dauguma užsideda abejingumo kaukę: vietos neužleis arba sėdės per dvi, į vagono gilumą nepaeis, kad įliptų būrys lauke laukiančių, ir pan. Tiesa, laukiant traukinio visi tvarkingai išsirikiuoja, nebūna užlindinėjimo ir chaotiško grūdimosi (kaip kad, pavyzdžiui, Pietų Korėjoje). Žodžiu, yra ir pliusų, ir minusų.

Kad pastaruosius kažkiek sumažinti, metro būna prikabinėta auklėjančių plakatų. Apie juos ne per seniausiai jau pasakojau, bet vėl sugrįžti paskatino gakuranman.com blogas. Jame vienas įrašas skirtas dizaineriui Bunpei Jorifudži, kuris per pastaruosius porą metų sukūrė visą seriją darbų, skirtų pamokyti Tokijo metro keleivius geresnių manierų. Plakatų šūkiai pozityvūs: „darykite tai namuose“ (ar kitur), jeigu norima sugėdinti dėl netinkamo elgesio, arba „padarykite tai dar kartą“, jeigu norima paskatinti. Tiesa, apačioje smulkesnėm raidėm pateiktas paaiškinimas būna kiek griežtesnis.

Užleiskite vietą.

Pagalvokite, ar iš ausinių nesklinda muzika.

Nenerkite pro duris.

Pagalvokite apie kuprinę.

Neužtverkite įėjimo.

Pagalvokite apie aplinkinius.

Valgydami netrukdykite kitiems.

Darykite taip dažniau.

Pasirūpinkite kitais.

Išgėrę sakės pagalvokite apie kitus.

Nenulūžkite perone.

Kad pastarųjų dviejų plakatų reikia, patvirtina įvairios patirtys su girtais svirduliuojančiais metro keleiviais arba kad ir ši vieno draugo atsiųsta nuotrauka (beveik kaip iš paveiksliuko). Tokiais atvejais, sustojus sekančioje stotyje, atbėga keli stoties darbuotojai ir bekrizendami išneša tokį užsišventusį kažkur išsiblaivyti arba taksi iškviečia, kad namo parvežtų.

Posted 2012/09/20 by linasd in Japonija

Tagged with

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: