Sendai   1 comment

Prieš kelias dienas gavau laišką iš kompanijos, kuri praeitais metais rengė turistinių maršrutų tyrimą ne per toliausiai nuo Tokijaus. Šįkart skubiai ieškojo norinčių vykti į Sendai miestą (Japonijos šiaurės rytuose, nuo cunamio labiausiai nukentėjusiame regione) į kažkokį panašų renginį. Sutikau, nes kaip tik buvau tuo metu laisvas, o Sendai dar nesu matęs, todėl buvo smalsu apžiūrėti. Tuo labiau, kad jie pasirūpino traukinių bilietais, apgyvendinimu, maitinimu ir nereikėjo niekuo papildomai rūpintis.

Ketvirtadienį vakare nuvažiavau iki Tokijo stoties ir sėdau į šinkansen. Taip vadinami Japonijos greitieji traukiniai, kurių tinklas apima beveik visą šalį ir yra populiari transporto priemonė, kasmet pervežanti apie 150 mln. žmonių. Laksto jie greitai, iki 300 km/h, bet yra ir planų per ateinančius penkiolika metų nutiesti pirmąsias magnetinės levitacijos principu varomų traukinių linijas, kuriomis bus galima važiuoti 500 km/h ar dar greičiau.  Tiesa, su šinkansen važinėti nėra itin pigu. Tarkime, už 350 km atstumą tarp Tokijaus ir Sendajaus reikia sumokėti apie 10 000 ienų, kas išdalinus gautųsi apie 1Lt už 1 km. Su paprastais traukiniais būtų galima išsiversti dvigubai pigiau, bet vietoje to kelionė užtruktų ne dvi, o kokias šešias valandas. Todėl nenuostabu, kad prireikus važiuoti ilgesnį maršrutą visi per daug negalvodami perka šinkanseno bilietus.

Smalsianosis traukinukas. Įdomu dar ir tai, kad per visą savo 46 metų istoriją Japonijos greitieji traukiniai nepatyrė nė vienos rimtesnės avarijos. Lig šiol jais yra keliavę apie 8 milijardai žmonių, o žuvusių keleivių skaičius siekia apvalų nulį. Ir tai šalyje su dažnais žemės drebėjimais.

Čia filmukas, leidžiantis pajausti važiavimą tokiu traukiniu. Aš tokių vaizdų neprisižiūrėjau, nes, deja, teko į abi puses važiuoti jau sutemus.

Traukinio vidus niekuo labai neypatingas, bet vietos patogios, smagu važiuoti.

Pernakvojęs viešbutyje pamačiau Sendajų ryto šviesoje. Nelabai kuo ir skiriasi nuo Tokijo, bent jau centrinė dalis.

Ryte renginio organizatoriai ir dalyviai susirinko stotyje. Praktiškai visi užsieniečiai buvo iš Kinijos, Taivano arba Pietų Korėjos, viskas vyko japonų kalba. Truputį plačiau papasakojo, kas čia vyks: siekiant į cunamio nuniokotas vietas pritraukti daugiau turistų, norima užtikrinti didesnį jų saugumą, todėl pakvietė mus, kad patartume, kaip tai geriau padaryti. Reikės apeiti porą turistinių maršrutų, apžiūrėti ženklus, lankstinukus ir užpildyti klausimyną, kas blogai, kas gerai, ką reikėtų keisti ir pan., o dienos gale sudalyvauti diskusijoje ir plačiau aptarti Japonijos saugumo klausimą iš turistų požiūrio taško. Nors pilnai nepaaiškino, kas čia tokį renginį organizuoja, įtariu, kad po kovo vienuoliktos įvykių stipriai sumažėjus atvykėlių į šalį, Japonijos vyriausybė biudžete atseikėjo kažkiek ienų turizmo gyvinimo projektams, ypač labiausiai nukentėjusiose vietovėse, o dabar vietiniai turizmo skyriai tas lėšas įvairiais būdais ir įsisavina.

Pakalbėję, pasitarę, išvykome į pakrantėje esantį Macušimos miestelį. Jis vertinamas kaip viena gražiausių Japonijos vietų dėl daugybės netoli nuo kranto išsimėčiusių mažų salelių. Turint laiko galima sėsti į laivą, kuris aplink jas paplukdytų. Mes to nepadarėme, tik truputį paėjome pakrante ir daugiau laiko praleidome prie kitos miesto įžymybės – budistinės Zuigandži šventyklos, kurią 13 amžiuje itin globojo, plėtė ir gražino to meto didikai.

Tipiškas miestelio vaizdas.

Turizmo centro kioskelis su kregždžių lizdu.

Pakrantėje stovinti Godaido šventykla, kuriai virš 1000 metų.

Macušimos pakrantė. Dešinėje viena iš salų.

Takelis į Zuigandži šventykla su šimtamečiais medžiais (bene didžiausiais, kokius teko lig šiol Japonijoje matyti).

Vienas iš pastatų. Dauguma kitų restauruojami, todėl neina jų parodyti.

Vartų sargas.

Pietums nuvedė į užeigėlę. Gavau grikinių makaronų (beveik visada tenka juos tokiais atvejais valgyti, nes iš tradicinio maisto dažniausiai nieko kito nebūna veganiško).

Beveik visi Japonijos regionai turi savo išskirtinį valgį (ar valgius), kad atvykusiems būtų kažkas neįprasto. Sendajaus atveju tai yra ryžių kamuoliukai su saldžiu neprinokusių virtų sojos pupelių padažu. Visai skanu.

Macušima nuo stoties perono.

Bevaikščiodami Macušimoje apžiūrėjom visus ženklus, iškabas, lankstinukus, ką jie rašo apie turistų saugumą. Pavyzdžiui, ką daryti žemės drebėjimo atveju? Kur bėgti nuo cunamio? Ką daryti susižeidus? Ar suprantami jie nemokantiems japoniškai? Ir t.t.

Grįžę atgal į Sendajų, dar šiek tiek pasivaikščiojome po miestą ir kelias likusias valandas prasėdėjome kalbėdamiesi apie Japonijos saugumą. Diskusija savaip įdomi, bet kiek ji bus naudinga projekto rengėjams, neaišku. Kai kuriuos dalykus lengva įgyvendinti (pavyzdžiui, pamokyti turistus, ką daryti per žemės drebėjimą arba susirgus), o kiti yra pernelyg bendri, kad vietinis turizmo skyrius kažką pakeistų (tarkime, kaip pateikti užsieniečiams patikimą informaciją apie Japonijoje esančią radiaciją ir išsklaidyti su ja susijusius mitus). Šiaip ar taip, idėjų ką ir kaip gerinti buvo prigalvota visokių.

Vienos iš komandų minčių žemėlapis.

Tuo oficialioji dienos dalis ir baigėsi. Iki traukinio buvo pora valandų laisvo laiko pasivaikščioti aplink stotį.

Temstantis Sendajus.

Aikštė prie stoties.

Suvenyrų kampelis. Viena iš tradicijų yra ta, kad turistai arba atvykusieji verslo reikalais turi pažįstamiems ir bendradarbiams parvežti po kokį vietinį skanumyną (kad ir tų saldėsių su sojos pupelių padažu), todėl stotys dažnai turi net po kelias įvairiais suvenyrais prekiaujančias parduotuves.

Laukiant grįžimo į Tokiją.

Posted 2012/09/15 by linasd in Japonija

Tagged with

One response to “Sendai

Subscribe to comments with RSS.

  1. Prancūzijoj su TGV važiuojant lygiai taip greitai vaizdai pro šalį skrenda. Smagumėlis :)

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: