Kokio dydžio tas Tokijus?   Leave a comment

Kalbant apie didžiausius miestus dažniausias matmuo yra gyventojų skaičius. Vienur tiek milijonų, kitur tiek. Bet kaip tie milijonai pasklidę ant žemės, tikriausiai retai kada bandome įsivaizduoti. Tarkime, kaip atrodo Filipinų sostinės Manilos centrinė dalis, kuri 10 kartų mažesnė už Vilnių, bet joje gyvena 1,6 mln. žmonių? Arba šiek tiek už Kauną plotu didesnė Kalkuta, turinti 5,1 mln. gyventojų? Jeigu sudominau, galite nesunkiai vienokiu ar kitokiu būdu pasižiūrėti patys. Aš tuo tarpu pažaidžiau su Tokijaus žemėlapių, jį užklijuodamas ant tokio pačio mastelio Lietuvos.

Ką vadinti Tokijaus miestu, niekas gerai ir nežino. Galima skaičiuoti pagal administracinį suskirstymą, bet nebus visai tikslu, nes miestas už tų ribų nesibaigia, tęsiasi toliau. Tad gal įtraukti visas tankiau apstatytas teritorijas? O gal pridėti ir atskirai esančias gyvenvietes, jeigu didelė jų gyventojų dalis važinėja dirbti į miestą? Taip besvarstant, galima prikurti įvairių Tokijo apibrėžimų. Pradėkime nuo pačio branduolio – 23 centrinių seniūnijų, kuriose užregistruota beveik 9 mln. gyventojų.

Kauną užkloja ir dar už jo ribų išeina. Kažin kaip būtų, jeigu į tokį plotą subėgtų visi Lietuvos gyventojai ir dar kiekvienas po du draugus iš užsienio atsivestų? :)

Administracinis Tokijus susideda iš čia minėto branduolio ir į vakarus išsidėsčiusių 30 savivaldybių.

Beveik užtenka atstumui tarp Kauno ir Vilniaus. Šiame plote gyvena apie 13 mln. žmonių.

Jeigu įvestume kriterijų, kad įtrauksime aplinkinius miestus, kuriuose bent 10% žmonių nuolat dirba centrinėse 23-jose seniūnijose, gausime Tokijų su beveik 32 mln. gyventojų.

Jeigu nuleisime kartele ir įtrauksime vietoves, iš kurių žmonės važiuoja dirbti į bet kurią Tokijo arba su juo sukibusio miesto (Jokohamos, Kavasakio, Čibos ir kt.) vietą, atsiras iš viso 35,6 mln. gyventojų.

Ir galiausiai (jau nelabai galima tokį darinį vadinti Tokijumi, bet…) įskaičiuojant visą regioną, vadinamą Kanto vardu, surenkame iš viso 43,4 mln. žmonių ir turime plotą, kuris Lietuvos neuždengia, bet sunkiai į ją išsitenka ir didesnę dalį užpildo. Vidutinis gyventojų tankumas jame truputį mažesnis nei Vilniuje.

Štai toks tas didžiausias pasaulio miestas ir tokia ta Lietuva. Galima tik įsivaizduoti, kaip skirtingai abiejose vietose nuo vaikystės užaugę ir mažai keliavę žmonės supranta žodžius „erdvu“ ir „ankšta“ :)

Posted 2012/08/30 by linasd in Japonija

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: