Oro kondicionierių kultūra   Leave a comment

Japonijos energetika yra viena iš sričių, kurioje po kovo 11-osios drebėjimo ir cunamio vyksta daug įdomių dalykų. Tikriausiai iki Lietuvos atvilnijo žinia, kad nuo gegužės pradžios iki dabar šalyje neveikia nė vienas iš 54 atominių reaktorių, kurie anksčiau pagamino apie ketvirtį visos elektros. Iš pradžių jie buvo uždarinėjami saugumo patikrinimams, o vėliau nepaleisti iš naujo dėl vietinių gyventojų protestų ir bendrų antiatominių nuotaikų visoje Japonijoje. Vietoje to, energijos trūkumas kompensuojamas padidinus gamtinių dujų importą ir deginant jas. Artėjant vasarai nerimaujama, kad to nepakaks ir teks kai kuriuose regionuose valandai kitai nutraukinėti elektros tiekimą. Skirtingai nuo Lietuvos, elektros energijos suvartojimas Japonijoje išauga vasarą, labiausiai dėl kone kiekvienuose namuose, biuruose, parduotuvėse ir bet kur kitur įrengtų oro kondicionierių naudojimo. Neseniai ministras pirmininkas Noda paskelbė, kad norint išvengti energijos trūkumo, reikia iš naujo paleisti bent dvi-tris atomines elektrines. Prieštaraudami prie ministerijų renkasi žmonės, neseniai vyko vienas didžiausių pastarųjų laikų protestas, sutraukęs keliolika tūkstančių dalyvių.

Be kalbų apie atominės energetikos grąžinimą, valdžia skatina taupyti energiją. Praėjusią vasarą, dar nepamiršus cunamio žalos ir Fukušimos elektrinės avarijos, prie taupymo prisijungė palyginti daug žmonių. Pagrindinis duodamas patarimas – oro kondicionierius išjungti arba nustatyti ne žemiau kaip ties +28 laipsnių padala. Kruopščiausios buvo valstybinės įstaigos: prisiminus praėjusių metų rugsėjį, kada reikėjo tvarkytis dokumentus, pastatų viduje buvo tokia pati temperatūra kaip lauke arba truputį vėsiau, būtent tie +28. Universitetai, bent jau maniškis tai tikrai, taip pat palaikė +28. Privatus verslas buvo vangesnis: vieni rodė solidarumą, kiti energiją naudojo kaip anksčiau. Pavyzdžiui, The Economist pernai vasarą rašė apie parduotuves, kurios laikė įjungtus kondicionierius su ~20 temperatūra ir tuo pačiu neuždarydavo lauko durų, nes neva tokios svetingumo ir klientų pritraukimo tradicijos.

Šiemet vėl kalbama apie taupymą, tačiau neatrodo, kad prisijungs tiek žmonių ir kompanijų kaip pernai. Jau prieš porą savaičių, kai orai buvo optimalūs ir nereikia nei šildymo, nei šaldymo, parduotuvėse ir metro dvelkė šaltas kondicionierių vėjelis, gal apie +20 ar dar mažiau. Tas pats ir dabar, kai lauke nėra itin karšta (+27), išskyrus kai kuriuos prie taupymo prisijungusius prekybos centrus. Pavyzdingiausios, kaip ir pernai, valstybinės įstaigos. Žinoma, kai nuo liepos galo iki rugsėjo vidurio laikysis +35 ar daugiau, kai kuriems žmonėms reikės tų +28 ar truputį vėsesnio oro, bet tikrai ne +20, kas be viso kito sukuria stiprius temperatūrų kontrastus, žmonės sloguoja, peršąla gerklę. Logikos tokiame šaldyme sunku įžvelgti, ypač dabartiniame Japonijos energijos krizės kontekste, tačiau įpročiai keičiasi sunkiai.

Pabandęs paieškoti, ką apie tai mano patys japonai, radau kelių blogų įrašus (kad ir šis), kurių autoriai taip pat nesupranta, kaip galima protestuoti prieš atominę energetiką, kalbėti apie elektros energijos trūkumą ir tuo pačiu metu ją švaistyti. Prie to galima pridėti, kad daug modernių namų yra suprojektuoti taip, kad būtų priklausomi nuo kondicionavimo, o ne natūralaus vėdinimosi. O ką jau bekalbėti apie prastą namų šiluminę izoliaciją, kuri niekais paverčia pastangas juose palaikyti šilumą žiemą ir vėsesnę temperatūrą vasarą. Tad vietos energijos taupymui dar yra nemažai.

Parlamente ir ministerijose tuo tarpu ruošiama nauja energetikos strategija, kurioje, priešingai nei ankstesnėse, atominių vaidmuo turėtų būti gerokai mažinamas. Greito atsisakymo niekas nesiūlo, bet pagal dabartines nuotaikas visas atomines elektrines tikimasi uždaryti per ateinančius 20-25 metus, palaipsniui ženkliai stiprinant atsinaujinančią energetiką. T.y. gan panašu į Vokietijos planus. Ar šios pozicijos bus laikomasi, parodys keli ateinantys metai. Kaip žinia, žmonės nelaimes pamiršta, o ir politiniai vėjai į kitą pusę pradeda pūsti…

Prašome taupyti elektrą.

Posted 2012/07/05 by linasd in Japonija

Tagged with

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: