Tamsioji statistika   2 comments

Kažkurią dieną kilo noras pasidomėti, koks Japonijoje nusikaltimų lygis ir kas jį lemia. Kad nebūtų skaičiai kabantys „ore“, tuo pačiu palyginimui suradau ir kitų šalių duomenis. Per daug giliai nekapsčiau, bet statistika pakankamai įdomi.

Pradžiai šaltiniai: Japonijos, Lietuvos, ES narių, JAV (vikipedijos straipsnis, tad prireikus žiūrėkit jo išnašas).

Nužudymai. Per metus Japonijoje įvyksta apie 1100-1200 žmogžudysčių arba ~0,9 šimtui tūkstančių gyventojų. Lietuvoje tais pačiais metais tokių nusikaltimų padaryta apie 300, o 100 000 gyventojų tenka apie 8. Situacija abiejose šalyse gerėja. Tarkime, tarpukariu tiek Lietuvoje, tiek Japonijoje žmonių buvo nužudoma dvigubai ar trigubai daugiau, o pastarųjų metų statistika taip pat šviesesnė: Japonijoje bendras nužudymų skaičius nukrito nuo ~1800 aštuntajame dešimtmetyje iki minėto ~1000, o Lietuvoje nuo 1994 metais buvusių ~500 iki praėjusių metų ~200.

Jeigu pažiūrime į kitas ES šalis, dauguma mažiau saugios už Japoniją, bet Lietuvai dar reikėtų pasistengti. Tarkime, Švedijoje tenka 1 nužudymas 100 000 gyventojų, Lenkijoje – 1,4, Prancūzijoje – 1,5, ir t.t. Į Japoniją panašiausia Vokietija (0,9), o dar gražiau Austrijoje su 0,64. Tuo tarpu JAV rizika būti nužudytam artimesnė Lietuvai (~5).

Vagystės. Šio tipo nusikaltimų skaičiaus mažumu Japonijoje net sunku patikėti – per metus dėl to į policiją kreipiasi apie 5000 žmonių (apie 4 šimtui tūkstančių gyventojų). Palyginimui, bent kiek panašaus dydžio šalyse, kaip kad Vokietija ar Prancūzija, vagysčių įvyksta atitinkamai 53 000 (64/100 000) ir 112 000 (172/100 000). Lietuvoje, anot ES statistikos 4000-5000 (150/100 000), o anot vietinės VRM – kažkodėl jau 37 000 (1233/100 000; nežinau, kodėl toks didelis nesutapimas). Galiausiai JAV šuolis dar didesnis – ~3000/100 000. Panašu, kad kiekviena šalis turi savą vagystės apibrėžimą, todėl atsiranda didelių skirtumų ir iki galo šiais skaičiais neina pasitikėti, bet šiaip ar taip, tikimybė, kad Japonijoje jus apvogs yra itin maža.

Kalinių skaičius. Su mažesniu nusikalstamumu, Japonija turi ir palyginti mažą kalinių skaičių. Šimtui tūkstančių gyventojų šiuo metu tenka apie 59 įkalintieji. Tarp ES narių, panaši situacija tik Slovėnijoje – 60, toliau eina Danija – 71, Airija – 75, Švedija – 79. Kitame sąrašo gale – Baltijos šalys: Estija – 302, Latvija – 293, Lietuva – 232. Nors jau ir tokie skaičiai nemaži, JAV jie šokteli kelis kartus ir pasiekia 743.

Pabaigai galima paklausti, kokia Japonijos paslaptis. Vieni sako, kad esmė slypi bendruomeniškesnėje visuomenėje, kur jaučiamas didesnis atsakingumas už aplinkinius, o tuo pačiu ir spaudimas blogai nesielgti, nepadaryti kitiems gėdos. Tuo tarpu Vakaruose paplitusiame individualizme tokia aplinkos kontrolė veikia silpniau.

Svarbu ir tai, kad Japonijoje visuomenė palyginti lygi – nėra didelio skirtumo tarp socialinių klasių, didžioji dauguma gyvena pakankamai pasiturinčiai, kad griebtųsi vagysčių ar ko kito nelegalaus. Prie to galima pridėti ir griežtą ginklų kontrolę, kai eilinis pilietis negali turėti pistoleto ar kitokio šaunamo ginklo savigynai.

Iš kitos pusės, nėra aišku, kiek nusikaltimų Japonijoje yra nutylima, nes suvokiami kaip pernelyg asmeniški ir spręstini pačios bendruomenės rate, nei kad kviečiant policiją. Bet apie tai reikėtų ilgiau pasėdėti ir paskaityti, nei kad valandą, per kurią sugaudžiau čia surašytus duomenis :)

Plakatas, kviečiantis priešintis organizuotam nusikalstamumui, t.y. japoniškai Jakuzos mafijai. Ji – atskira didelė tema, kurią palieku ateičiai.

Posted 2012/05/11 by linasd in Japonija

Tagged with

2 responses to “Tamsioji statistika

Subscribe to comments with RSS.

  1. Gerb. Linai, prašome susisiekti su manimi, t.y. mindaugas.peleckis@gmail.com, turiu Jums pasiūlymą. Pagarbiai, m

  2. Oho, tikrai nedideli skaičiai :) Palyginus su Lietuva.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: