Mįslės   Leave a comment

Ši savaitė Japonijoje vadinama auksine, nes iš eilės sukrenta kelios laisvos dienos. Balandžio 29 d. buvo imperatoriaus Šiovos diena, gegužės 3-ią – Konstitucijos diena, 4-tą – Žalioji diena, 5-tą – Vaikų diena. Šiais metais dvi iš šių dienų pakliuvo į savaitgalį, todėl Auksinė savaitė sutrumpėjusi, bet kai kuriose kompanijose sukeičiamos dienos, kad laisvadieniai susidėliotų iš eilės ir visi turėtų nedideles atostogas. Tiesa, nedidelės jos tik europiečių akimis, nes tiek laisvų dienų retame japoniškame darbe galima gauti ir Auksinė savaitė nevienam tampa ilgiausiomis atostogomis metuose. Šiomis dienomis ypač suklesti turizmas, nes padaugėja tiek keliaujančių pačioje Japonijoje, tiek ir vykstančių į užsienį.

Maniškė Auksinė savaitė neilga – tik ketvirtadienis, penktadienis ir savaitgalis. Lyg tyčia nuo vakar smarkiai lyja, todėl tenka sėdėti namuose. Besėdėdamas klausau NHK radijo ir atradau japoniškų mįslių laidelę, kuri pasirodė visai įdomi.

Šis mįslių tipas vadinasi nazokake (謎かけ) ir jo esmė yra ryšio tarp dviejų žodžių suradimas. Tas ryšys gali būti juokingas, paremtas žodžių žaismu, faktine informacija ir pan. Kartais reikia žinoti pakankamai daug tam tikroje srityje, kad jį atrastum. Pavyzdžiui, koks yra ryšys tarp „karščio bangos vasarą“ ir “Šiaurės ir Pietų Korėjos“? ………… Atsakymas: „38 laipsniai“ (nes tiek būna itin karštomis vasaromis Japonijoje, o per 38 laipsnių lygiagretę eina Šiaurės ir Pietų Korėjos siena).

Dar vienas pavyzdys, paremtas japonišku žodžių žaismu: koks ryšys tarp „vandenyno“ ir „pažymių knygelės“? ………….. Atsakymas: abiejuose yra rajų/gerų pažymių ir ryklių/blogų pažymių (nes japoniškai raja ir geriausias pažymys A yra tas pats žodis ei, o ryklys ir blogiausias pažymys – fuka).

Mįslė visada sakoma taip: [pirmas žodis] to kakete [antras žodis] to toku. Sono kokoro va [atsakymas]. Tai reiškia „paimame [pirmą žodį] ir išsprendžiame su [antru žodžiu]. Atsakymas yra [atsakymas]“.

Mokantys japoniškai gali užsukti į radijo laidos puslapį, kur nuolat sudedamos klausytojų atsiųstos mįslės ir renkamos mėnesio geriausios: nhk.or.jp/tsunagaru/nazokake

Posted 2012/05/03 by linasd in Japonija

Tagged with

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: