Brangstanti Japonija (arba pinganti Europa)   Leave a comment

Stipriausias pokytis po 4 metų sugrįžus į Japoniją buvo tas, kad čia niekas kaip ir nepasikeitę patiems japonams, bet kartu stipriai pasikeitę tokiems atvykėliams kaip aš, kurie jautresni visokiems palyginimams. Ir kai lygini, lyg ir viskas taip pat – ta pati aplinka, tos pačios parduotuvės, tas pats gyvenimo ritmas, tokie pat žmonės. Jeigu čia būčiau gyvenęs, pernelyg nieko naujo nepastebėčiau. Bet atvykęs po kelių metų supranti, kad kai kas kitaip ir tas kitaip nutiko labiau su Europa nei su pačia Japonija.

Gerai, užteks painioti mintis – kalbu aš čia apie kainas, kurios prieš tuos kelis metus atrodė visai normalios ir įkandamos (turiu galvoj studentišką gyvenimo būdą, be jokių prabangių išlaidavimų), bet dabar tenka pripažinti, kad Japonija pavirto į ganėtinai brangią šalį ir šiuo metu kaip tik patiria naują brangimo šuolį. Palyginkime: dar prieš tris metus 100 japoniškų ienų kainavo apie 2,2lt, po poros metų palengva perlipo 3lt ribą, prieš mėnesį sukiojosi apie 3,2lt, o dabar per porą savaičių stipriai šoktelėjo ir susilygino su euru. Jeigu tai žinotum ir suspėtum investuoti į ienas, per pusę metų galėtum gauti 17% palūkanas (nes šių metų balandžio mėnesį 100 ienų buvo 2,9lt, o dabar beveik 3,5lt).

Kaip žinia, panašiai ant bangos yra ir doleris, tad euro atžvilgiu stiprėjanti iena tėra tik pasekmė, kurios priežastis slypi pačioje neaiškioje Europos situacijoje. Japonija dėl to ganėtinai pergyvena, nes šaliai, kuri išsilaiko iš eksporto, stipri valiuta yra didelis minusas, ypač santykyje su tokia daug mašinų, elektronikos prietaisų ir kitų japoniškų gaminių suvartojančia rinka kaip ES.

Tad nors Japonijoj viskas po senovei – sulčių pakelis kaip kainavo 100 ienų prieš keturis metus, taip tebekainuoja ir dabar – man, vis dar tebeverčiančiam kainas į litus, sultys brangsta kaip ant mielių, nuo kažkada buvusių 2,2lt iki dabartinių 3,5lt. Žinoma, gaudamas japonišką stipendiją galiu per daug nesukti galvos ir tikriausiai dar po poros mėnesių pamiršiu kainas skaičiuoti litais, bet atvykstančius vis dėl to reikia perspėti, kad nors skaičiukai kainų etiketėse čia tokie patys, jų reikšmė stipriai pasikeitus.

Posted 2011/10/05 by linasd in Japonija

Tagged with

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: