Apie amžių   2 comments

Dar vienas dalykas iš įdomybių skyrelio – amžiaus skaičiavimas Korėjoje.

Kai korėjietis paklausia kiek tau metų, o tu jam atsakai, sulauki reakcijos daugmaž panašios į tokią: “a, tai tau x metų, bet Korėjoj x+1 arba x+2“. O kai paklausi apie amžių atgal, pasako “šiaip jau x, bet vakarietiškai x-2 (arba x-1)“. Iš pradžių nesusigaudžiau, kas čia vyksta, bet vėliau viskas paaiškėjo.

Korėjiečiai tarp Rytų Azijos šalių bene stipriausiai išlaikę iš Kinijos kilusią amžiaus skaičiavimo sistemą, kuri ganėtinai skiriasi nuo vakarietiškos. Kad ją suprasti, reikia atsiminti dvi pagrindines taisykles. Pirmiausia, žmogaus amžius skaičiuojamas nuo pradėjimo, todėl manoma, kad tik ką gimęs kūdikis jau yra vienerių metų. Antra, amžius keičiasi ne per gimimo dieną, o per Naujuosius metus, kurie Korėjoj švenčiami arba sausio 1 d. (pagal saulės kalendorių), arba sausio gale-vasario pradžioj (pagal mėnulio kalendorių). Kuriuos Naujus metus pasirinkti amžiaus padidėjimui yra tik skonio reikalas. Tai lemia, kad, pavyzdžiui, gruodžio gale gimęs vaikas vos už kelių dienų gali jau būti sulaukęs 2 metų :)

Žinant šiuos du dalykus ir juos prijungus prie vakarietiško amžiaus skaičiavimo, galima nesunkiai suprasti, kodėl korėjiečiai prideda vienerius arba dvejus metus. Pavyzdžiui, jeigu dabar yra 2011 metų kovo 30 diena, o žmogus gimęs 1991 metų balandžio 10 d., jam bus:

  • pagal vakarietiška sistemą: 19 metų (20 metų sukaks 2011-04-10)
  • pagal korėjietišką sistemą: 21 metai (1 metai prisidėjo jam tik gimus ir dar vieneri prisidėjo per neseniai buvusius Naujuosius metus)

Jeigu tą patį skaičiavimą padarysime balandžio 11 d., pagal vakarietišką sistemą jau bus 20 metų, o pagal korėjietišką tie patys 21, nes gimtadienis amžiaus neprideda. Todėl skirtumas nuolat svyruos vieneriais arba dvejais metais, priklausomai nuo to, ar skaičiavimas vyksta po gimtadienio, ar prieš jį.

Toks amžiaus skaičiavimas Korėjoj nors ir labai paplitęs, tėra tik kultūrinis dalykas. Teisinėje sistemoje, spaudoje ir kitais oficialiais atvejais amžius nurodomas pagal vakarietišką sistemą. Tuo pačiu norintys būti vyresniais, gali sakyti savo korėjietišką amžių, o norintys pasijauninti – vakarietišką.

Beje, gimtadienius korėjiečiai švenčia. Skirtumas tik tas, kad pagal tradicijas jo metu išlieki tokio pačio amžiaus. Nors oficialiai jis ir pasikeičia… Ir kartais tas pasikeitimas paminimas. Žodžiu, kaip jau spėjot pajausti, paini čia sistema :)

Posted 2011/03/30 by linasd in Pietų Korėja

Tagged with

2 responses to “Apie amžių

Subscribe to comments with RSS.

  1. Čia panašiai kaip prancūzai su savo skaičiais. 96=4*20+10+6

    • Kažkas tokio :-) Nors jeigu pažiūrėti į korėjietišką skaičiavimo sistemą, tai čia irgi galima iš pradžių galvą nusilaužti, nes jie jas turi dvi. Bet gal parašysiu apie tai kada arba gyvai papasakosiu prie progos.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: