Vait dei   1 comment

Pietų Korėjoje šiandien “didi“ šventė – 화이트데이 (hoaitu dei). Kaip galbūt eina suprasti, pavadinimas kilęs iš anglų “white day“ (balta diena). Nors jeigu aiškintis iki galo, tai pirmiausia ši diena buvo pradėta minėti Japonijoje, kurie neaišku dėl kokių priežasčių pasiėmė anglišką pavadinimą, jį pavertė į sujaponintą ホワイトデー (hovaito dee), o korėjiečiams tai patiko ir jie dabar turi “hoaitu dei“. Kaip bebūtų, lietuviškai ši šventė pagal tą pačią logiką taip pat turėtų verstis ne kaip kokia “balta diena“, bet užrašant tai, kas girdisi tariant “white day“, t.y. kažkas panašaus į “vait dei“ :)

Tikriausiai po viso to niekam taip ir neaišku apie ką aš čia rašau. Tačiau viskas paprasta. Korėjiečiai, japonai ir kitų Azijos šalių atstovai įtakoti Vakarų kultūros yra pamėgę Valentino dieną. Jos metu dauguma atvejų iniciatyvą rodo merginos, dovanodamos savo simpatijoms šokoladą ar kokį kitą skanumyną. Matydamas tokią neteisybę, vienas Japonijos saldumynų gamintojas kartu su Valstybine konditerijos gamintojų asociacija nusprendė (žinoma, iš visai ne pelno siekiančių paskatų ;)), jog reikia pradėti švęsti kovo 14 dieną, taip suteikiant progą vaikinams taip pat pasireikšti saldumynų dovanojime. Pirmoji tokia diena buvo paminėta 1978 m. ir nuo to laiko tebėra populiari pačioje Japonijoje, o laikui bėgant ja užsikrėtė ir Pietų Korėjos gyventojai.

Tinkamas kovo 14-tosios paminėjimas yra paprastas – eini į parduotuvę, nuperki kažką gražaus valgomo arba nevalgomo ir dovanoji toms, iš kurių prieš mėnesį gavai šokolado. Tačiau pageidautina laikytis paprastos nerašytos taisyklės – dovanoti reikia bent kelis kartus daugiau nei dovanų gavai pats. Tai nėra sudėtinga, nes parduotuvės jau savaitė prieš būna apkrautos įvairiais saldumynų rinkiniais arba šiaip celofane įvyniotomis gėrybėmis. Prašome pasigrožėti:

Stendas su jau paruoštom dovanėlėm.

Keletas jų iš arčiau

"Čiupačiupsai" čia ypač populiarūs

Čiupačiupsinė širdelė-pagalvėlė

Bet tikriausiai didžiausia laimė yra gauti tokį "kašikėlį"

Šiandien priminti apie “vait dei“ ir sužadinti pirkimo dvasią dar bandė prie parduotuvių specialiai pastatyti rėkautojai su mikrofonais, raginantys nepamiršti šios svarbios dienos. O kadangi Seulas yra ištisas turgus, su prekeiviais ant kiekvieno kampo, tai kai kurie buvo įsirengę ir atskirus prekystalius su “kašikėliais“ kiekvieno skoniui :)

Bet Korėja nebūtų Korėja, jeigu nesugalvotų žengti žingsnio į priekį ir jau be Japonijos pagalbos neišrastų dar vienos šventės. Ji bus dar už mėnesio – balanžio 14 dieną ir vadinasi 블랙데이 (burek dei). Iššifravus tai būtų “juoda diena“, nuo angliško “black day“ (o lietuviškai tikriausiai “bliak dei“ :)) Jos metu negavusieji dovanų per Valentino dieną arba “vait dei“, susirenka grupelėmis ir eina valgyti makaronų su juodu pupelių padažu, taip atšvęsdami savo “vienišumą“.

Tad švenčių čia tikrai netrūksta, tik spėk visose sudalyvauti.

블랙데

Posted 2011/03/14 by linasd in Pietų Korėja

Tagged with , ,

One response to “Vait dei

Subscribe to comments with RSS.

  1. Atgalinis pranešimas: Mokytojų diena « Šen bei ten / Here and there / あちこち / 여기저기

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: